Strona główna"Duże sprawy w małych głowach" - lektura dla wszystkich

"Duże sprawy w małych głowach" - lektura dla wszystkich. 2016-04-26 11:45.

„DUŻE SPRAWY W MAŁYCH GŁOWACH” dr Agnieszki Kossowskiej to … „książka o niepełnosprawności” pisze redaktor naczelna Anna Maruszeczko  majowym numerze URODY ŻYCIA. I dalej kontynuuje:

„To jest niby tylko nieduża książka napisana dużą czcionką. Pierwotnie dla dzieci, tak jakby to opowiadały dzieci”. Jednak, aby się dowiedzieć … „ile trzeba było przeżyć , doświadczyć, zrozumieć z tej drugiej strony” … trzeba obowiązkowo przeczytać artykuł zatytułowany „Chciałabym być tylko matką”. Jest to artykuł bardzo osobisty, ale czasami trzeba się trochę obnażyć emocjonalnie by pokazać tym wszystkim z zewnątrz ten wewnętrzny świat dzieci niepełnosprawnych i ich rodziców. Bo tylko wtedy zobaczymy ten wielki wysiłek i pracę oraz ogromne emocje włożone w opiekę i wychowanie dzieci niepełnosprawnych.

Dziękujemy „naszej” Agnieszce, że podzieliła się z nami bardzo osobistymi przemyśleniami. „Świat jest pełen stereotypów, takiego sztywnego myślenia” – mówi autorka książki, Agnieszka Kossowska. „Oczywiście i książkę i to co robię, robię dla moich dzieci, żeby było im łatwiej. Myślę, że ludzie to dobrze przyjmują, bo w większości chcą zrozumieć. Nie wszyscy chcą zrozumieć, ale na to już nic nie poradzimy”.

Tak po ludzku, serdecznie dziękujemy Agnieszko za pokazanie chociaż kawałka tego trudnego świata rodziców i ich niepełnosprawnych dzieci. My możemy jedynie starać się zrozumieć i jeśli to możliwe wesprzeć różnorodnie działania związane z pomocą dzieciom takim jak nasz „dzielny Franek” oraz ich rodzinom, takim jak nasza opolska rodzina Kossowskich.

(wszystkie zacytowane fragmenty pochodzą bezpośrednio z artykułu „Chciałabym być tylko matką’, który został opublikowany w czasopiśmie Uroda życia, maj 2016, Nr 5 (19), strony 36-42)