Strona głównaOgólnopolska Olimpiada Języka Niemieckiego

Ogólnopolska Olimpiada Języka Niemieckiego. 2015-05-31 21:28.

 Co roku zapraszamy studentów naszej uczelni do wzięcia udziału w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Niemieckiego dla Studentów Wyższych Uczelni Technicznych organizowanej przez Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych Politechniki Śląskiej. 


 IX Ogólnopolska Olimpiada Języka Niemieckiego dla Studentów Wyższych Uczelni Technicznych

Wiemy kto się zakwalifikował do II etapu olimpiady!

Na początku roku  nadeszły bardzo miłe dla nas wiadomości ze Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych Politechniki Śląskiej w Gliwicach, które jest organizatorem IX Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego Wyższych Uczelni Technicznych. Aż ośmioro naszych studentów – najwięcej ze wszystkich uczelni biorących udział w tegorocznych zmaganiach językowych, zakwalifikowało się do II etapu.

W pierwszym etapie uczestniczyło 160 studentów z 13 uczelni technicznych z całego kraju. Politechnika Opolska wystawiła, tradycyjnie już, najliczniejszą reprezentację, gdyż swoich sił w teście gramatyczno-leksykalnym z elementami wiedzy o krajach niemieckojęzycznych oraz języka technicznego postanowiło spróbować 48 studentów. Liczba uczestników oraz osób zakwalifikowanych do kolejnego etapu świadczy o bardzo dużym zainteresowaniu językiem niemieckim i jego wysokim poziomie wśród studentów naszej Uczelni.

 Finał Olimpiady będzie miał miejsce16.05.2014 w SPNJO Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Oprócz sprawdzianu pisemnego jego uczestnicy będą musieli przystąpić również do części ustnej. Życzymy powodzenia naszym reprezentantom i jak zawsze liczymy na miejsca w gronie laureatów!

Lista naszych uczestników zakwalifikowanych do II etapu Olimpiady:

1. Weronika Nagło

2. Monika Kapinos

3. Mateusz Ludwig

4. Rafał Kołodziej

    5. Michał Hehmueler

     6. Bernadetta Herzog

7. Tomasz Reinert

8. Stefan Wiesner 

Przygotował: dr Bogusław Kubiak


 

48 studentów Politechniki Opolskiej przystąpiło w piątek 29.11.2013  do I etapu IX Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego dla Studentów Wyższych Uczelni Technicznych. Studenci musieli się zmagać z  niełatwym testem, za który można było uzyskać 53 punkty. Najlepsza dwudziestka przedstawia się następująco:

1. 

Weronika Nagło

WIPiL

  46,5

   88

2. 

Monika Kapinos

WB

  45,5

   86

3.

 

Mateusz Ludwig

WM

  45,5

   86

4

Rafał Kołodziej

WEAiI

  45

   85

5

Michał Hehmueler

WB

  44,5  

   84

6

Bernadetta Herzog

  44

   83

7

Tomasz Reinert

WB

  44

   83

8

Stefan Wiesner

WB

  44

   83

9

Michał Jaroń

WM

  43,5

   82

10

Martin Logiewa

WB

  43,5

   82

11

Robert Logiewa

WM

  43,5

   82

12

Dominika Krajczy

WIPiL

  43

   81

13

Waldemar Przemus     

WIPiL

  42,5

   80

14

Sara Wojciech

WB

  42,5

   80

15

Paweł Woszczycki

WB

  42,5

   80

16

Kamil Schynol

WB

  41

   77

17

Patryk Knura

WB

  40,5

   76

18

Martin Małęcki

WM

  40

   75

19

Bernard Nowak

WEAiI

  40

   75

20 

Dżesika Galler          

WB

  39,5

   75

O tym, kto przechodzi do II etapu, dowiemy się najpóźniej  31.01.2014 od organizatora olimpiady, Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych Politechniki Śląskiej w Gliwicach .

Ciekawe, ile osób dostanie się do II etapu? Jedno już jest pewne: cała dwudziestka ma zapewnioną ocenę bardzo dobrą z języka niemieckiego za ten semestr.

Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w olimpiadzie! 


Etap II (część ustna i pisemna) odbedzie się 16.05.2014 na terenie SPNJO Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Bliższe informacje:

http://www.polsl.pl/Jednostki/RJM1/Strony/Regulamin%20Olimpiady%20J%C4%99zyka%20Niemieckiego.aspx

Przygotowała: mgr Kerstin Szteliga


 

 VIII Ogólopolska Olimpiada Języka Niemieckiego dla Studentów Wyższych Uczelni Technicznych

17 maja 2013r. odbył się już VIII finał tej olimpiady, reprezentowany przez liczny zespół studentów naszej Uczelni, którzy zostali wyłonieni w eliminacjach uczelnianych, jakie jesienią ubiegłego roku zostały zorganizowane pod opieką dr Waldemara Gakana. Ich mottem były znane słowa Goethego: „Iloma językami władasz, tylekroć jesteś człowiekiem”.

Finał tej olimpiady składał się z dwóch części, pisemnej i ustnej. Część pisemna obejmowała, oprócz języka technicznego, również wybrane zagadnienia wiedzy o krajach niemieckojęzycznych. Wyniki uzyskane z części pisemnej pozwoliły zakwalifikować się 20 osobom do części ustnej, która dotyczyła różnorodnych zagadnień współczesnego świata. W ten sposób wyłoniono 5 laureatów tegorocznej olimpiady, której zwycięzcą został Sebastian Kampa (WIPiL). W gronie laureatów znalazł się również Benjamin Kokott (AiR) z piątą lokatą, który był podopiecznym dr W. Gakana.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że nie są to pierwsze i jedyne olimpijskie sukcesy tych młodych ludzi, gdyż w poprzednich olimpiadach większość z nich również uzyskała status laureata. Ponadto, aby odnieść sukces w takiej materii jak olimpiada języka obcego, należy wykazać się nie tylko umiejętnością poprawnego przekazania komunikatów ale również znajomością zawiłości terminologii języka technicznego, niuansów gramatyczno – leksykalnych czy umiejętnością dokonywania analizy wiadomości czytanych oraz tych podanych drogą słuchową. Jak widać, jest to wiedza i sprawności, które wymagają od słuchaczy dużego nakładu pracy i rozległej wiedzy realioznawczej i merytorycznej więc swój sukces zawdzięczają również umiejętnościom dydaktyczno – językowym prowadzących ich wykładowców.

Wszystkim gratulujemy bardzo serdecznie i życzymy kolejnych sukcesów!


Więcej informacji na temat olimpiady można znaleźć na stronie internetowej Politechniki Śląskiej www.pols.pl

 opracowała: mgr Tamara Pochopin