Strona głównaTytani języka - sprawozdanie

Tytani języka - sprawozdanie. 2017-04-21 10:58.

W tym roku, już po raz piąty, uczestniczyliśmy w konkursie „Starcie Tytanów”.

Tytanami mogą być studenci naszej uczelni PO lub innych uczelni polskich lub też ich niedawni absolwenci.

W auli zespołu dydaktycznego „Łącznik” przy ul. Mikołajczyka 16 w pomieszczeniu tłumacza symultanicznego próbowali swoich sił laureaci konkursu, organizowanego przez Opolskie Biuro Poselskie Parlamentu Europejskiego pani posłanki Danuty Jazłowieckiej.

Trzy główne nagrody w konkursie to miesięczny staż w Parlamencie Europejskim w Brukseli, kolejne trzy miejsca to staż w Biurze Opolskim, a pozostałe to wycieczka i zwiedzanie siedziby Parlamentu Europejskiego.

Czy trudno jest tłumaczyć słowa pani poseł Danuty Jazłowieckiej wyjęte prosto z Sali obrad? Pani poseł mówi bardzo szybko, to konieczność wynikająca z limitu czasowego Sali obrad, porusza różne zagadnienia począwszy od starzejącego się społeczeństwa kończąc na zastosowaniach gazu łupkowego, zarówno z dziedziny gospodarczej jak i politycznej i społecznej.

Tłumacz musi dać sobie radę z przetłumaczeniem tak zróżnicowanych wypowiedzi na język angielski pokonując potężny stres wywołany przez niecodzienne warunki wystąpień publicznych. To bardzo trudne, ale warte zachodu.

Zachęcamy w przyszłości i gratulujemy zwycięzcom.

Przygotowała,

mgr Anna Baczyńska